sobota, 1 listopada 2014

Halloween czy Wszystkich Świętych?

Jedni mówią, że jest niepotrzebne, drudzy zaś namawiają do wspólnego świętowania. Halloween – świąteczny zwyczaj czy tylko pretekst do zabawy?

Halloween, przypadające na dzień 31 października, to bardzo popularne święto obchodzone głównie w krajach zachodnich. Polacy poznali je dopiero w latach 90. i nie do końca przyjęli z pozytywnym nastawieniem, gdyż jest to pogański zwyczaj, któremu przeciwny jest Kościół katolicki.
Swoją sympatię święto to zyskało głównie wśród młodych ludzi, którzy ze zniecierpliwieniem wyczekują ostatniego dnia października. Młodzież chętnie przebiera się w ten dzień za straszne stwory. W jesienną noc na ulicach możemy spotkać gromadę zombie, krwawiącą pannę młodą lub cieszącego się dużą popularnością wampira. Zwolennicy tego święta w Polsce nie ukrywają, że jest to dla nich okazja do zabawy, nie traktują go poważnie i nie utożsamiają z dniem Wszystkich Świętych.
Dorośli wypowiadają się dość sceptycznie na temat Halloween. Większość z nich uważa, że nie powinniśmy ulegać wpływom amerykańskich zwyczajów, a dzień zmarłych obchodzić godnie, z pokorą oraz w duchu naszej wiary. Wśród nich znajduje się też grono Polaków, dla których święto to jest przyjemniejszą formą przeżywania dnia zmarłych. W XXI wieku jest coraz większy nacisk na to, by przeżywać ten dzień radośnie. Polacy sami nakręcają się na pesymistyczne nastawienie. Nikt nie przyjmuje z radością, że zmarł jego bliski, ale właśnie w ten dzień powinniśmy się cieszyć, że odszedł on do lepszego świata – tłumaczy mieszkanka Tarnowa, która z wykształcenia jest teologiem.
Ci, którzy chcą dobrze spędzić ten mroczny wieczór mają do wyboru całą listę imprez organizowanych przez polskie miasta. Do tych, którzy wolą kameralne imprezy, spędzone w gronie znajomych, z propozycją wychodzą remizy, domy weselne i restauracje. Dla bardziej szalonych swój program przygotowały kluby nocne, które zachęcają do wspólnej zabawy proponując mnóstwo promocji i ciekawych atrakcji. – Halloween to jedna z tych imprez, która przyciąga największą liczbę klubowiczów. Wnętrza klubów przystrajane są tak aby tworzyły mroczny klimat. Ludzie w tę noc przebierają się w przeróżne stroje, a wszystko to sprawia, że Halloween jest jedną z najlepszych i najciekawszych imprez w roku – mówi Luketus, Dj w tarnowskim klubie Blue Velvet.


A jaka jest Wasza opinia na temat tego kontrowersyjnego obyczaju? Popieracie Halloween czy wręcz przeciwnie?
Ja osobiście znajduję się w neutralnym położeniu. Jestem osobą bardzo(!) tolerancyjna i uważam, że każdy powinien obchodzić ten dzień według własnego uznania.
Pozdrawiam,
Yourpassion

5 komentarzy:

 1. Masz bardzo dobre nastawienie. Ja nigdy nie obchodziłam Halloween i raczej nigdy mi to się nie przydarzy. Bardziej przemawia do mnie nasza rodzima tradycja święta zmarłych. Pozdrawiam.
  http://jeanettegloves.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie mam nic przeciwko Halloween :) uwielbiam zarówno atmosferę na grobach wieczorem, kiedy cały cmentarz jest czarny a świecą tylko kolorowe lampki, a także świecące dynie przy domach, mroczne ozdoby czy takie tam :) ja bym nie chciała zeby ludzie się smucili w ten dzień z mojego powodu, wolałabym żeby się bawili na imprezie halloweenowej :D mają tylko o mnie pamiętać! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie przepadam za tą smutną atmosferą. Masz rację, wieczorem cmentarz wygląda fajnie, też lubię ten klimat :).

   Usuń
 3. słitaśnie, 10/10, zapraszam do mnie, xoxo <3 ;*;*;* iksDee

  OdpowiedzUsuń